Finanse korporacyjne – nowe cele

Finanse korporacyjne – nowe cele

Rola działów finansowych dynamicznie się zmienia. Obecnie ich aktywność nie ogranicza się jedynie do obszaru księgowości i monitorowania wyników oraz kosztów. Dyrektorzy finansowi stali się partnerami biznesu, patrzą na organizację jako całość, wspierają jej rozwój i są współodpowiedzialni za budowanie strategii.

Ekspansja automatyzacji w obszarze procesów powtarzalnych oraz rozwój Big Data i sztucznej inteligencji redefiniuje rolę pracownika działu finansowego. Dla jednych to zagrożenie, dla innych – szansa. Nowe technologie wyręczają ludzi w wykonywaniu prostych czynności, umożliwiając im zajęcie się bardziej kompleksowymi i kreatywnymi procesami. Konieczna jest jednak inwestycja w nowe umiejętności, związane głównie z nowoczesnymi systemami cyfrowymi. Dostępność kandydatów łączących wiedzę finansową z ich znajomością jest niewystarczająca – to jasny sygnał dla tych, którzy planują swoją karierę w tej dziedzinie. 

Rezultatem ewolucji roli działów finansowych w organizacjach jest pojawienie się stanowiska Finance Business Partnera. To strategiczny partner zarządu, który musi dysponować dużą wiedzą o finansach połączoną z zaawansowanymi umiejętnościami analitycznymi i rozwiniętymi kompetencjami miękkimi.

Dynamiczny rozwój technologiczny

W związku z dynamicznym rozwojem technologicznym ważne jest również zrozumienie nowoczesnych realiów cyfrowych, w tym kwestii związanych z bezpieczeństwem danych. Finance Business Partner inspiruje zarząd, jest źródłem i katalizatorem zmian w organizacji. Określa kierunki rozwoju oraz metody poprawy wyników. Kluczowe są w tym przypadku zdolności perswazyjne oraz negocjacyjne, ale także umiejętność budowania relacji – podstawowym zasobem umożliwiającym pełnienie tej funkcji jest doskonała wiedza na temat szerokiego spektrum funkcjonowania firmy. Ważna jest również umiejętność krytycznego myślenia i nieustannego kwestionowania status quo, która jest kluczem do ciągłego doskonalenia. Finance Business Partnerami stają się zazwyczaj osoby, które zdobyły już doświadczenie w organizacji, mają dużą wiarygodność i cieszą się zaufaniem. 

Podsumowując, rosną zarówno oczekiwania względem kandydatów, jak i ich wynagrodzenia. W strukturach działów finansowych pojawiają się nowe stanowiska, wymagające zaawansowanej wiedzy technicznej. Ten trend utrzyma się w najbliższym roku. 

Telefon

Email:

Addres:

Sierpińskiego 3/62 02-122 Warszawa

Przydatne linki

Kategorie

© 2021 Listivo - Listing Directory WordPress Theme. All rights reserved.